środa, 14 lipca 2010

Tegoroczne lato obfite w meteory.

Kappa Cygnidy:
Data: 18- 22 sierpień
Maksimum: 20 sierpień
Radiant: Łabędź/
Uwagi: Szybkie, eksplodujące
Opis: Jest to mało aktywny rój, a jego obfitość wynosi 3 meteory na godzinę ( jest to wartość średnia). Źródłem tego roju może być planetoida 2008 ED69. Prędkość meteorów z roju wynosi 25 km/s. Kappa-Cygnidy aktywne są w sierpniu. Skutkiem czego duża liczba meteorów z tego małego roju, ginie w tle królujących w tym czasie Perseidów. Należy więc pamiętać o dokładnym szkicowaniu meteorów.
Perseidy:
Data: 25 lipiec - 18 sierpień
Maksimum: 12 sierpień
Radiant: Perseusz
Uwagi: Bardzo szybkie, rozpadające się
Opis: Jest to jeden z najbardziej spektakularnych rojów w roku. Obfitość roju jest bardzo duża i może osiągnąć wartość 100 zjawisk na godzinę. Perseidy to bardzo regularny rój związany z kometą Swift -Tuttle. Co roku przecina orbitę Ziemi pomiędzy 25 lipca a 18 sierpnia. Szybkośc meteorów wacha się w granicy 59 km/s. Rój dostarcza nam też wielu bolidów. Jego aktywność jest już widoczna. Im później wybierzemy się na obserwacje tym lepiej, z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. W tegorocznych obserwacjach nie przeszkodzi nam księżyc który w czasie maksimum będzie znajdował się w nowiu. Zachęcam do obserwacji tego właśnie roju, może nam on dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń i satysfakcji z obserwacji.
Południowe Jota Akwarydy
Data: 15 lipiec - 25 sierpień
Maksimum: 6 sierpień
Radiant: Wodnik
Opis: Radiant roju znajduje się w pobliżu gwiazdy Jota Aquarii a jego średnia aktywność jest określana jako 2 meteory na godzinę.
Średnia prędkość meteorów w atmosferze wynosi 34 km/s. Rój Południowych Jota Akwaryd wchodzi w skład tzw. kompleksu Akwarydów – Kaprikornidów. Tworzy go kilka rojów z radiantami umiejscowionymi w gwiazdozbiorach Wodnika i Koziorożca.


Południowe Delta Akwarydy:
Data: 15 lipiec- 15 sierpień
Maksimum: 28 lipca
Radiant: Wodnik
Uwagi: Powolne, długie ślady
Opis: Radiant roju znajduje się w pobliżu gwiazdy Delta Aquarii. Aktywnośc roju jest dość wysoka i wynosi około 20 obiektów na godzinę. Prędkość meteorów w atmosferze wynosi 41 km/s. Data pierwszej obserwacji roju została zanotowana przed 1939 rokiem z aktywnością około 4 meteorów na godzinę. Rój ten krąży wokół Słońca po bardzo mocno eliptycznej orbicie , zbliżając się do niego sześciokrotnie bliżej niż Merkury i co z tym się wiąże rozgrzewając się do temperatury ponad 1000 K.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj w Astronomia po godzinach