czwartek, 15 lipca 2010

Niebo w drugiej połowie lipca

Za sprawą czerwcowego przesilenia lipcowe dni stają się coraz krótsze a noce dłuższe. Ciemne noce drugiej połowy lipca poprawią warunki do obserwacji nieba. Skutkuje to tym, że Księżyc przez ponad tydzień po nowiu będzie widoczny dość słabo.Meteory:
Nie wątpliwie dużą atrakcją miesiąca będzie zwiększająca się aktywność roju Perseidów. Choć swoje maksimum osiągnie dopiero w sierpniu już pod koniec lipca ten rój potrafi popisać się aktywnością rzędu kilkunastu zjawisk na godzinę. Lipiec to także miesiąc aktywności innych rojów między innymi Alfa Cyganidów, Pegazydów, czy też Delphinidów. Trzeba dodać, że są to słabe i mało poznane roje. Połączenie aktywności tak wielu rojów sprawia, że lipiec staje się doskonałym miesiącem dla obserwatorów "spadających gwiazd". Najlepsze obserwacje zaczynają się w drugiej połowie nocy, kiedy to możemy podziwiać do 20 zjawisk na godzinę. Największe szanse na ich dostrzeżenie będą mieli obserwatorzy oddaleni od świateł miejskich.

Księżyc:
Nów: 11 lipca o godzinie 21:40
Pierwsza kwadra: 18 lipca o godzinie: 11:11
Pełnia: 26 lipca o godzinie 21:40

Planety:
W drugiej połowie lipca znacznie poprawi się widoczność Jowisza, Urana i Neptuna. Na rzecz Wenus, Saturna i Marsa.
Jowisz świeci teraz z jasnością -2,7m w gwiazdozbiorze Ryb
Neptuna odnajdziemy w gwiazdozbiorze Wodnika a Urana tak jak i Jowisza w konstelacji Ryb. Trzeba dodać, że Neptun i Uran świecą w drugiej połowie nocy w odległości 33° od siebie.
Znacznie pogarszają się warunki do obserwacji Saturna, którego odnaleźć możemy w gwiazdozbiorze Panny. Jego jasność wynosi +1,1m.
Do niedzieli możemy zaobserwować następujące zjawiska w układzie księżyców galileuszowych:
  • 15 lipca, godz. 1:37 koniec zakrycia Europy przez Jowisza,
  • 15/16 lipca od wschodu Jowisza Ganimedes na tarczy planety,
  • 16 lipca, godz. 2:06 zejście Ganimedesa z tarczy,
  • 17 lipca, godz. 1:54 wejście Io w cień planety (poczatek zaćmienia),
  • 17/18 lipca od wschodu Jowisza cień Io na tarczy planety,
  • 18 lipca, godz. 0:20 wejście Io na tarczę planety,
  • 18 lipca, godz. 1:17 zejście cienia Io z tarczy Jowisza,
  • 18 lipca, godz. 2:34 zejście Io z tarczy Jowisza.
Marsa odnajdziemy w sąsiedztwie Wenus. W ostatnich dniach miesiąca znajdzie się on zaledwie na wysokości 8° nad horyzontem i będzie znikał w zorzy wieczornej.
Wenus odnajdziemy na zachodnim niebie. Widać ją tuż po zachodzie słońca. W związku ze zbliżaniem się do Ziemi średnica tarczy planety będzie ciągle rosnąć i może osiągnąć wartość 20''.

10p/ Tempel2:
W drugiej połowie lipca możemy podziwiać kometę krótkookresową 10p/ Tempel2. Jej trasa na niebie przebiega na granicy konstelacji Wieloryba i Ryb, niedaleko jasnego Jowisza. Najkorzystniejsze warunki do obserwacji komety przypadają na drugą połowę nocy kiedy to na kilka godzin przed wschodem słońca będzie widoczna na wysokości 20°.

Mapa z trasą przelotu 10p/ Tempel2 (kliknij aby powiększyć):
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj w Astronomia po godzinach